Yatırım İçin Gram Altın Almak Neden Daha Mantıklı?

13/12/2022 20:47:28
Emre

Yatırım için gram altın almak konusunu mantıklı hale getiren birçok sebep vardır. Bu sebeplerden dolayı da yatırımcılar altına yatırım yapmak için gram altın almayı tercih edebilirler

1. Gram Altında İşçilik Maliyeti Bulunmaz

Altın yatırımını kazançlı hale getiren en önemli faktörlerden biri, alış ve satış arasındaki fiyat farklılığıdır. Bu farklılık ne kadar düşük olursa, yatırımcı alış ve satış işlemlerinden daha verimli bir kazanç elde edebilir. Bu nedenle, altın yatırımı yaparken alış ve satış fiyatları arasındaki farklılık önemli bir kriterdir.

Gram altın yatırımı diğer altın türlerine göre avantajlıdır. Bu avantajın en önemli nedeni, gram altının işçilik maliyeti olmamasıdır. Bilezik gibi takı sınıfında yer alan altın türlerinde işçilik maliyeti bulunur ve bu maliyet yatırımın karlılığını olumsuz yönde etkileyebilir. Gram altın yatırımı yaparken bu maliyetten kaçınılmış olur ve yatırımcı daha verimli bir yatırım yapabilir.

2. Gram Altın Tam Değerinde Alınır ve Satılır

gram altın yatırımı yaparken yatırımcının altını tam değerinde ve en yüksek saflıkta alabileceği anlamına gelir. Gram altın, değerli metalin tam değerini yansıtan bir yatırım aracıdır ve özellikle de 24 ayar (999.9) olarak satın alınabilir. Bu nedenle, gram altın yatırımı yaparak yatırımcının altının değerini maksimize etme fırsatı bulunur

3. Gram Altın Her Bütçeye Uygundur

Gram altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar, bütçelerine uygun olarak belirli tutarlarda alım yapabilirler. Örneğin, fiziki olarak yatırım tercih eden yatırımcılar, 1, 2.5 ve 5 gibi değerlerde gram altın alabilirler. Bu sayede, yatırımcılar bütçelerine uygun olarak altın yatırımı yapabilirler ve fiziki olarak elde edilen altınları saklayarak değerini muhafaza edebilirler.

Gram altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar, fiziki olarak değil de bankalardan açtıkları altın hesapları vasıtasıyla da yatırım yapabilirler. Bu sayede, yatırımcılar bütçelerine uygun bir şekilde gram cinsinden altın alabilirler ve bu altınları altın hesaplarında saklayarak değerini muhafaza edebilirler. Bu yöntem, fiziki alıma kıyasla daha uygun ve kolay bir yatırım yöntemidir.

4. Gram Altın Ek Kazanç Fırsatı Sağlar

Gram altın yatırımı, hem fiziki olarak hem de banka mevduat hesapları üzerinden yapıldığında yatırımcılara altındaki değer yükselişinden yararlanma fırsatı sağlar. Öte yandan, gram altın yatırımı, faiz kazancı da sağlamaya yardımcı olur. Ancak unutulmamalıdır ki, faiz kazancından yararlanmak isteyen yatırımcıların bankalardan vadeli altın hesabı açmaları gerekmektedir. Vadeli altın hesabı ile gram altın yatırımı yapan bir yatırımcı, hesabında bulunan altının değer ve miktarına ek olarak faiz kazancı da elde edebilir. Bu şekilde, yatırımcı hem altının değer kazanımından yararlanır hem de faiz getirisi elde eder.

Yatırım İçin Gram Altın Almak Neden Daha Mantıklı?
AltınlarTL AlışTL Satış
Çeyrek Altın Fiyatı
00
,,
00
00
00
00
,,
00
00
00
Altın TL/Gr
00
,,
00
00
00
00
,,
00
00
00
Cumhuriyet Altını
00
,,
00
00
00
00
,,
00
00
00
Ata Altın Fiyatı
00
,,
00
00
00
00
,,
00
00
00

Son Eklenen Makaleler